جزیره آشپزخانه

همه چیز درباره جزیره آشپزخانه | انواع جزیره و کاربرهای آن

جزیره عبارت است از قسمتی از کابینت داخل آشپزخانه که در صورت حفظ یک پارچگی در قسمتی بدون اتصال به بقیه کابینت ها قرار دارد. زیبایی این سبک به این است که می توان در آشپزخانه های کوچک از آن استفاده کرد. جزیره یک مورد جایگزین خوب برای اپن است که در حین زیبایی بسیار کاربردی نیز است.

انواع کاربرد جزیره

کاربرد های مختلفی برای جزیره ها وجود دارد که به ترتیب به انها می پردازیم:

1- میز کار

این نوع جزیره برای آماده سازی غذا ،آماده کردن وسایل مورد نیاز ، غذارخوردن و کارهایی از این قبیل ساخته می شود که معمولا دارای یک تخته برای خورد کردن مواد خوراکی است و می توان آن را متحرک ساخت.

2- سینک یا شستشو

جزیره سینک دار برای شست و شوی خوراکی و سبزیجات استفاده می شود که به صورت ثابت است و نمی توان آن را تکان  داد.

3- برای انبار کردن وسایل

جزیره ای که از چند قفسه کابینت ساخته می شود و از آن برای نگهداری موارد خوراکی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند استفاده می شود. این جزیره ها یک نوع ثابت یا متحرک و کاربردی در آشپزخانه هستند.

4- پخت و پز و گاز

جزیره ای که روی آن گاز نصب می شود و دیگر قابل حرکت نیست. در این نوع جزیره باید هود را در بالای گاز نصب کنند وبه دلیل لوله کشی گازی که اجرا می شود دیگر امکان تکان دادن آن وجود ندارد.

5- میز غذاخوری

در این طراحی جزیره را طوری طراحی می کنند که بتوان زیر آن صندلی قرار داد و از آن برای میز غذاخوری استفاده کرد. این نوع جزیره برای خانه های کوچکی که نمی توان از میز نهار خوری مجزا در آن استفاده کرد بسیار مناسب است.


انواع جزیره

L شکل

چیدمان ال، تنها به مبل‌های ال شکل محدود نمی‌شود. این شکل از جزیره آشپزخانه، امکان انجام فعالیت‌های زیادی را به شما می‌دهد. می‌توانید از یک طرف آن برای آشپزی و از طرف دیگرش به عنوان میز غذاخوری یا سینک ظرف شویی یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

T شکل

می‌توانید میز غذاخوری را به وسط جزیره آشپزخانه بچسبانید و فضای آشپزخانه را یکپارچه کنید.

منحنی

جزیره آشپزخانه منحنی، برای ایجاد حس حرکت و پویایی در محیط مناسب است. در ضمن، به دلیل احاطه شدن توسط جزیره، تسلط شما بر قسمت‌های مختلف جزیره بیشتر خواهد شد و زیبایی زیادی نسبت به انواع قبل دارد.


برای پیشخوان جزیره آشپزخانه ها از چه چیزی می توان استفاده کرد؟

پیشخوان سنگی

سنگ گزینه‌ای مناسب برای جزیره آشپزخانه است؛ زیرا هم محکم است و هم در برابر حرارت و آب مقاوم است و با انتخاب رنگ درست زیبایی آشپزخانه را چند برابر می کند.

پیشخوان استیل

در آشپزخانه‌های اداری و رستوران ها، بیشتر از پیشخوان‌هایی با جنس استیل ضدزنگ استفاده می‌کنند. چون در برابر حرارت، آب، رطوبت و انواع آلودگی مقاوم است و به راحتی می توان آن را ضدعفونی کرد.

پیشخوان چوبی

چوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرد کردن مواد بر روی آن است و اگر خط و خش روی آن ایجاد شود، به راحتی می‌توان آن را سمباده زد.از لحاظ زیبایی نیز چشمگیر تر از انواع دیگر پیشخوان است.

در نتیجه برای داشتن آشپزخانه ای کاربردی و زیبا طراحی یک جزیره می تواند کمک زیادی به شما بکند.