مطالب مرتبط

معرفی کابینت نئوکلاسیک | مشخصات، مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

معرفی کابینت نئوکلاسیک | مشخصات، مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

کابینت‌ها مهم‌ترین اجزای یک آشپزخانه‌ هستند که در انتخاب آن‌ها باید نهایت دقت را به‌خرج داد. اولین قدم در خرید کابینت آشپزخانه، انتخاب سبک آن است. کابینت نئوکلاسیک جدیدترین سبک کابینت آشپزخانه است که می‌توان آن را تلفیقی از کابینت مدرن و کابینت کلاسیک دانست، یعنی هم برخی از ویژگی‌های سبک مدرن را دارد و هم تاحدی به سبک کلاسیک نزدیک است. پس این مدل کابینت می‌تواند مورد علاقۀ کسانی باشد که به هردوی این سبک‌ها علاقه دارند و یا سردرگم شده‌اند و نمی‌دانند کدام یک را انتخاب کنند. اگر می‌خواهید با کابینت نئوکلاسیک بیش‌تر آشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید. 

کابینت نئوکلاسیک

   بهتر است بخوانید: کابینت مدرن آشپزخانه| معرفی ویژگی‌ها و انواع مدل کابینت مدرن

کابینت نئوکلاسیک چیست و از کجا آمده است؟

کابینت نئوکلاسیک برگرفته از سبک نئوکلاسیک است که در قرن 18 در اروپا زبانزد شد. پیشوند «نئو» به معنای جدید و «کلاسیک» نشان‌دهنده معماری کلاسیک روم و یونان است. سبک نئوکلاسیک بر سادگی تاکید داشت و خواستار بازگشت سبک کلاسیک یونان و روم قدیم بود. سبک نئوکلاسیک، پس از معماری به دکوراسیون داخلی منازل و آشپزخانه هم رسید و حالا کابینت نئوکلاسیک از کابینت‌هایی است که در طی این سال‌ها طرفدارن زیادی را به‌خودش جذب کرده است. کابینت نئوکلاسیک چیزی بین کابینت‌های مدرن و کابینت‌های کلاسیک است. 

کابینت نئوکلاسیک ترکیبی از سبک های کلاسیک و مدرن است

مشخصۀ اصلی کابینت‌های کلاسیک درب‌های منبت‌کاری شده، سرستون، پاخور، تاج‌های نقش‌دار و دستگیره‌های دکوراتیو آن‌هاست که آشپزخانه را شبیه به کاخ‌ و قصرهای مجلل و سلطنتی می‌کند. از جمله کابینت‌های کلاسیک می‌توان به کابینت ممبران و کابینت رومی اشاره کرد. کابینت‌های کلاسیک عمدتا از چوب طبیعی ساخته می‌شوند و کیفیت و قیمیت بالایی دارند. معمولا هم این کابینت‌ها به دلیل شلوغی و جزییات زیادی که دارند در آشپزخانه‌های بزرگ با متراژ بالا اجرا می‌شوند. 

   بهتر است بخوانید: با کابینت‌های کلاسیک و انواع آن آشنا شوید

در مقابل کابینت‌های مدرن براساس سادگی ساخته می‌شوند و متمایل به سبک مینیمال هستند. درب‌های آن هیچ طرحی ندارند و در اکثر آن‌ها از دستگیره هم استفاده نمی‌شود. از معروف‌ترین کابینت‌های مدرن کابینت ام‌دی‌اف و های گلاس هستند.

کابینت نئوکلاسیک بین این دو سبک کابینت قرار می‌گیرد. این مدل نه شلوغی و اشرافی بودن کابینت کلاسیک را دارد و نه سادگی و بی‌آلایشی کابینت مدرن. در ضمن چون جزییات کمتری نسبت به کابینت کلاسیک دارند، ارزان‎تر هستند و در فضاهای کوچک هم قابل اجرا هستند. پس اگر بودجه و فضای محدودی دارید اما طرفدار سبک کلاسیک هستید، کابینت نئوکلاسیک هم گزینه مناسبی برای شماست. 

کابینت نئوکلاسیک

انواع کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک براساس نوع و کیفیت چوبی که در ساخت آن به‌کار می‌رود به سه نوع دسته بندی می‌شود:

1. کابینت نئوکلاسیک چوبی

2. کابینت نئوکلاسیک ام‌دی‌اف با روکش که این روکش یا از جنس پی‌وی‌سی است یا چوب طبیعی که روکش چوب طبیعی زیباتر است

3. کابینت نئوکلاسیک تمام ام‌دی‌اف

در این بین کابینت‌های چوبی کیفیت، عمر و دوام بهتری دارند اما قیمت آن‌ها بیشتر است. کابینت‌های ساخته شده با ام‌دی‌اف گزینه‌های اقتصادی‌تری هستند. 

تفاوت کابینت نئوکلاسیک و ممبران

کابینت ممبران در دسته کابینت‌های کلاسیک قرار می‌گیرد و تفاوت آن‌ها در طرح درب‌هاست. کابینت‌های ممبران طرح‌ها و نقش‌ونگارهای پیچیده دارد اما کابینت نئوکلاسیک درب‌های ساده‌تر، طرح‌های نرم‌تر و خطوط دایره و منحنی دارند. 

کابینت نئوکلاسیک درب‌های ساده‌تر، طرح‌های نرم‌تر و خطوط دایره و منحنی دارند

مزایای کابینت نئوکلاسیک

این کابینت از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است.

کابینت نئوکلاسیک ظاهر زیبایی دارد و در عین سادگی آشپزخانه شما را مجلل نشان می‌دهد.

نسبت به کابینت ام‌دی‌اف مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد.

در همۀ آشپزخانه‌ها قابل اجراست

به این دلیل که شلوغی کمتری نسبت به کابینت کلاسیک دارد، تمیز کردن آن راحت‌تر است و گردوخاک کمتری روی آن می‌نشیند. 

از آن‌جا که در کابینت نئوکلاسیک از طرح‌های پیچیده و منبت‌کاری استفاده نمی‌شود، در نتیجه ساخت آن زمان و هزینه کمتری‌ می‌برد و قیمت آن از کابینت کلاسیک کمتر است. 

طراحی مدرن‌تر و به‌روزی نسبت به کابینت‌های کلاسیک دارد.

کابینت نئوکلاسیک

معایب کابینت نئوکلاسیک

قطعا کابینت نئوکلاسیک هم باوجود مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که قبل از انتخاب باید به آن‌ها توجه کرد، از جمله معایب کابینت نئوکلاسیک می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اگر روکش استفاده شده در کابینت از جنس پی‌وی‌سی باشد نسبت به اجسام تیز بسیار حساس و باید خیلی مراقب برخورد اشیای تیز با کابینت باشید. 

در صورت آسیب امکان تعمیر و رنگ با همان رنگ اولیه دشوار است.

طراحی آنلاین کابینت

رنگ‌ کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک تنوع رنگ بالایی دارد اما معمولا از رنگ‌های سرد و ملایم برای این مدل کابینت استفاده می‌شود. از پرطرفدارترین رنگ‌ها هم کابینت نئوکلاسیک سفید، کابینت نئوکلاسیک طوسی و کابینت نئوکلاسیک قهوه ای هستند.

کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک

طراحی کابینت نئوکلاسیک

طراحی کابینت نئوکلاسیک نیاز به تخصص بالا دارد و برای طرح‌های آن باید دقت زیادی به‌خرج داد.

در طراحی کابینت نئوکلاسیک تقارن اهمیت زیادی دارد و همه اجزا باید متقارن باشند. 

در آشپزخانه‌های نئوکلاسیک معمولا چند ردیف کابینت با درب شیشه‌ای هم استفاده می‌شود که جنبه دکوری دارد. 

دستگیره‌ها نقش مهمی در زیبایی کابینت نئوکلاسیک دارند. برای کابینت‌های تیره دستگیره‌های استیل و برای کابینت‌های رنگ روشن دستگیره‌های برنز و طلایی مناسب‌ هستند. 

در آشپزخانه‌های نئوکلاسیک صفحه کابینت و جزیره معمولا سنگ سفید انتخاب می‌شود. 

ستون و سرستون در کابینت نئوکلاسیک لازم نیست اما در صورت وجود، کمتر از کابینت‌های کلاسیک هستند و مقداری متفاوت‌اند. 

توجه به رعایت تقارن در کابینت کلاسیک

کابینت نئوکلاسیک

کلام آخر

اگر هنوز هم بین انتخاب کابینت کلاسیک و کابینت مدرن مردد هستید و به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، مطمئننا کابینت نئوکلاسیک می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد، چون هم پیچیدگی کابینت‌های کلاسیک را ندارد و هم به‌سادگی کابینت مدرن نیست. در ضمن قیمت کمتری نسبت به کابینت کلاسیک دارد و حتی اگر آشپزخانۀ بزرگی هم نداشته باشید می‌توانید از کابینت نئوکلاسیک استفاده کنید. پیش از انتخاب حتما مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک را هم در نظر بگیرید و با آگاهی کامل کابینت مورد علاقه خود را انتخاب کنید.