ازاین اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه دوری کنید

ازاین اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه دوری کنید

آشپزخانه از اجزای بسیار مهم هر خانه است، چون بیشتر وقت ما برای آشپزی یا صرف شام و ناهار در آشپزخانه می‌گذرد و باید اهمیت بیشتری به آن داد. به‌همین دلیل چنیش صحیح و اصولی وسایل و توجه به دکوراسیون آشپزخانه تاثیر به‌سزایی در زندگی ما دارد. در این بین افرادی هستند که این نکات مهم را نمی‌دانند و از تاثیر آن‌‌ها در فضای آشپزخانه بی‌خبرند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید این مقاله را تا آخر مطالعه کنید تا با اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه آشنا شوید و هرگز آن‌ها را تکرار نکنید. 

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

توجه نکردن به مثلث آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه اهمیت ندادن به مثلث کار آشپزخانه است. سینک، اجاق‌گاز و یخچال سه ضلع اصلی مثلث آشپزخانه را تشکیل می‌دهند. از آن‌جایی که در این سه ضلع مهم‌ترین کارهای آشپزخانه را انجام می‌‌دهید، این مثلث طلایی اهمیت زیادی دارد و باید برای آن طراحی آن وقت بگذارید. با وجود اینکه بیشترین کارها را در نزدیکی سینک انجام می‌دهید، مثلث باید جوری باشد که به راحتی به یخچال و اجاق‌گاز هم دسترسی داشته باشید. 

مثلث کار در آشپزخانه

فرقی ندارد ابعاد آشپزخانه چقدر باشد یا پلان آن چه شکلی باشد (گالی، ال‌شکل، یوشکل، جزیره‌ای)، در هر صورت مجموع اضلاع این مثلث نباید بیش‌تر از 7.5متر از یا کمتر3متر باشند. 

از دست دادن فضاهای مفید

معمولا وسایل و ابزارهای زیادی داخل آشپزخانه قرار می‌گیرند. پیداکردن مکان مناسب درون کابینت‌ها برای قراردادن وسایلی مثل مخلوط‌کن، غذاساز یا قابلمه‌ها نیاز به فضای کافی دارد که دسترسی به آن هم راحت باشد. 

اشتباهی که این‌جا وجود دارد این است که معمولا در اکثر آشپزخانه‌ها، حتی آشپزخانه‌های کوچک فضاهایی برای قراردادن وسایل وجود دارند که از آن‌ها غافلید. 

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

در آشپزخانه‌های کوچک می‌توانید از کابینت‌های بلند و جادار استفاده کنید. حتی از فضای بالای یخچال هم  استفاده کنید و کابینت نصب کنید.  

نورپردازی نامناسب

شما برای انجام کارهای روزانه، نیاز به نور کافی در آشپزخانه دارید. جدای از این مورد، نور کافی در طراحی آشپزخانه هم تاثیر فراوانی دارد و هرچه نور بیشتر باشد آشپزخانه شما روشن‌تر و بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد. بنابراین نور کافی از عناصر حیاتی آشپزخانه است. برای نورپردازی بهتر می‌توانید از چراغ‌های آویز، چراغ‌های کوچک و چراغ‌های زیر کابینت کمک بگیرید. البته اگر منبع نور آشپزخانه طبیعی باشد یا در آشپزخانه پنجره قرار دهید، خیلی بهتر است. 

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

چشم‌پوشی از  بین کابینتی 

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه اهمیت ندادن به کاشی بین کابینتی و قراردادن آن در انتهای لیست اولویت‌هاست. استفاده از بین کابینتی به‌غیر از زیبایی و جذابیتی که به آشپزخانه می‌بخشد یک مزیت دیگر هم دارد: بین کابینتی به تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه کمک می‌کند. چطور؟ آشپزخانه همیشه در حال چرب و کثیف شدن است و مسلما پاک‌کردن این چربی‌ها از روی بین‌ کابینتی شیشه‌ای، فلزی یا سرامیکی خیلی راحت‌تر از پاک‌کردن دیوار است. 

تهویه ضعیف

 هنگام طراحی آشپزخانه حتما توجه داشته باشید که تهویه به‌خوبی انجام شود. داشتن تهویه مناسب برای آشپزخانه که انواع بوی غذاهای مختلف در آن می‌پیچد خیلی مهم است. داشتن تهویه مناسب باعث می‌شود آشپزخانه‌ای تمیز و خوش‌بو داشته باشید. پس از اهمیت آن غافل نشوید. 

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب جزیره اشتباه

بسیاری از افراد فکر می‌کنند می‌توانند از جزیره برای داشتن فضای بیشتر کابینت، سرو یا آماده‌سازی غذا استفاده کنند اما که اشتباه می‌کنند چون که قرارگیری جزیره در آشپزخانه فضای بسیاری را اشغال می‌کند. به‌خصوص با انتخاب اشتباه جزیره و قراردادن آن در جای نامناسب، این اشتباه پررنگ‌تر می‌شود. 

قراردادن جزیره در مسیر عبور به مکان‌های پر‌رفت‌وآمد آشپرخانه مثل سینک و یخچال یک اشتباه کاملا بزرگ است. دقت کنید که با قراردادن جزیره باید فضای کافی برای حرکت افراد در آشپزخانه باشد و فضای آشپزخانه تنگ و باریک نشود. 

برای این‌که بتوانید آشپزخانه جزیره‌ای داشته باشید بهتر است ابعاد آشپزخانه حداقل 2.5 در 3.5 متر باشد.

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

کمک نگرفتن از طراحان حرفه‌ای

تمامی این اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه فقط بخاطر کمک نگرفتن از طراحان حرفه‌ای و متخصصان به‌وجود می‌آیند. شاید فکر‌کنید این کار بودجۀ زیادی می‌خواهد اما رعایت نکردن نکات اصلی در طراحی آشپزخانه در نهایت هزینه بیشتری روی دست شما می‌گذارد. به هرحال هرکاری را باید به دست متخصص سپرد چون دانش کافی و ایده‌های طراحی فوق‌العاده‌ای برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه دارند.

 برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید از تیم حرفه‌ای ربوطرح کمک بگیرید و آشپزخانه دلخواه خودتان را با کمترین هزینه تحویل بگیرید. 

طراحی آنلاین کابینت